Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego

„Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie” zainaugurowało swą działalność 13 sierpnia 2013 roku. Na siedzibę nowo powstałej placówki kulturalnej, wybrano budynek ratuszowy, którego historia sięga XIV wieku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wielki mistrz zakonu krzyżackiego Bruno Platter, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, burmistrz miasta Działdowa Bronisław Mazurkiewicz oraz dyrektor muzeum prof. Kazimierz Grążawski.
Ekspozycja niemalże w całości poświęcona jest historii Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, powstałym w 1190 w Akce. Muzeum mieści w sobie dwie kondygnacje, pierwsza składa się z pięciu historycznie uporządkowanych sal. W sali nr. 1 zapoznamy się z genezą powstania zakonu, jego pierwotnym przeznaczeniem w Jerozolimie, incydentem osiedleńczym na Węgrzech oraz o późniejszej misji chrystianizacyjnej ziem pruskich. Wizyta w kolejnej sali przybliży nam złożoność i szerokość średniowiecznej problematyki. Epoki, która trwała przecież ponad 1000 lat. W trzeciej sali dowiemy się o zakonnej strategii podboju ziem pruskich, sposobie prowadzenia wojen, uzbrojeniu, typach broni. W czwartym pomieszczeniu warto jest spędzić co najmniej 17 minut, ponieważ tyle trwa projekcja filmu poświęconego tematyce Bitwy pod Grunwaldem. Film jest nie tylko ciekawym przedstawieniem zagadnień jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, ale podany jest on w bardzo atrakcyjnej formie, wyświetlany na dużym, prostokątnym stole. W piątej sali możemy spocząć na dużych pufach i spędzić w niej ponad godzinę, jest to sala kinowa. Do obejrzenia mamy trzy filmy: Krzyżacy w historii Działdowa, Inwestycje w zakonie, Podsumowanie historii zakonu. Następnie po dużej dawce historycznych informacji, możemy udać się na poddasze, gdzie czeka na nas trochę rozrywki. Znajdują się tu stanowiska dla zajęć praktycznych z archeologii eksperymentalnej: poszukiwanie „skarbów” w basenie z piłkami, interaktywne zdjęcia z epoki średniowiecza czy komiksy na ekranach dotykowych. Intelektualną jakość wszystkich treści prezentowanych na ekranach dotykowych oraz filmów, stanowi udostępnienie ich w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.
W 2019 r. muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Pogranicza w Działdowie, a jego siedziba znajduje się obecnie w odrestaurowanym skrzydle gotyckiego zamku. W dawnej działdowskiej warowni powstała nowa wystawa: „Działdowo miasto i ludzie dawnego pogranicza”. Ekspozycja w ratuszu jednak została, obecnie możemy ją zwiedzać jako: „Interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego”.
Ratuszowe muzeum było laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2014 roku zostało wybrane jednym z „Siedmiu Nowych Cudów Polski” w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Traveler. Rok później muzeum wyróżniono Laurem Marszałka województwa wamińsko-mazurskiego „Najlepszym z Najlepszych” w kategorii Turystyka. Tradycja corocznych nagród zachowała się także w 2016 r. Wówczas działdowskie muzeum zdobyło nagrodę specjalną na ogólnym zgromadzeniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow w Portugalii za unikalny i nowoczesny sposób połączenia informatycznej techniki z regionalną historią.
Od września 2018 r. ratuszowa wystawa stała się płatna. Turystów jednak nie ubyło, tematyka Zakonu Krzyżackiego ciągle cieszy się wielką popularnością. Od sierpnia 2013 r. do sierpnia 2019 r. działdowską ekspozycję zdążyło już obejrzeć prawie 100 tysięcy osób.
Opracował dr Radosław Wiśniewski
 • Sala 1.

  Powstanie Zakonu Krzyżackiego

 • Sala 2.

  Życie codzienne

 • Sala 3.

  Taktyka i uzbrojenie

 • Sala 4.

  Bitwa pod Grunwaldem

 • Sala kinowa

 • Poddasze dla dzieci