Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza

W odrestaurowanej gotyckiej części działdowskiego zamku prezentujemy historyczno-archeologiczną wystawę stałą, poświęconą długiej i bogatej historii Działdowa, miasta położonego na dawnym pograniczu Prus i polskiego Mazowsza.
Wystawa została pomyślana w taki sposób żeby encyklopedycznie na przestrzeni wieków przedstawić losy oraz osiągnięcia społeczności lokalnej. W tym celu na trzech kondygnacjach zamku o powierzchni blisko 500 m2,, stworzono ekspozycję, która w znaczącej części składa się z oryginalnych muzealiów i archiwaliów. W miejsca eksponatów nieosiągalnych, wykonano kopie i faksymile dokumentów.
Chronologicznie uporządkowana ekspozycja stała obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Treści na stanowiskach ekspozycyjnych opracowano w dwóch językach: polskim i angielskim. Zwiedzającym udostępnione są również krużganki zamkowe oraz dwie najbardziej  reprezentacyjne sale zamkowe, kaplica i refektarz.

Sala 1. Działdowo od pradziejów do XIV w.

Film o początkach Działdowa, ciałopalny grób z wyposażeniem, makieta przedstawiająca przekrój gotyckiego skrzydła zamku.

Sala 2. Zamek jako centrum administracyjne.

Mapa Działdowa autorstwa Schröttera z przełomu XVIII i XIX wieku, makieta średniowiecznego Działdowa oraz rekonstrukcja miejsca pracy wójta.

Sala 3. Numizmatyczna

Kolekcja monet krzyżackich oraz monet z okresu XVI – XX w., które umieszczone są w dwóch dużych gablotach.

Sala 4. Życie codzienne w średniowiecznym zamku.

Drewniany stół z kilkuminutową wideoprezentacją przybliżającą średniowieczne obyczaje kulinarne oraz gabloty z oryginalnymi średniowiecznymi eksponatami.   

Sala 5. Uzbrojenie rycerskie.

Replika bombardy oraz dwóch zbroi: rycerza polskiego i krzyżackiego, multimedialny ekran dotyczący średniowiecznego uzbrojenia.

Sala 6. Wojny i bitwy.

Rekonstrukcja okopu z bitwy pod Tannenbergiem, wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r. oraz żołnierza z czasów wojen napoleońskich. 

Sala 7. Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX – XX w.

Na dużym ekranie prezentacja zdjęć i pocztówek XIX i XX-wiecznego Działdowa. W gablotach eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego a także artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau.

Sala 8. Cmentarze wojenne i pomniki.

Film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. Infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz Działdowa w okresie II wojny światowej.

Kompleksowa adaptacja średniowiecznych wnętrz zamkowych do celów wystawienniczych, stanowi znakomite rozszerzenie istniejącej w budynku Ratusza przy Pl. Mickiewicza 43, wystawy poświęconej dziejom Zakonu Krzyżackiego.

 • Sala 1.

  Działdowo od pradziejów do XIV w.

 • Sala 2.

  Zamek jako centrum administracyjne.

 • Sala 3.

  Numizmatyczna

 • Sala 4.

  Życie codzienne w średniowiecznym zamku.

 • Sala 5.

  Uzbrojenie rycerskie.

 • Sala 6.

  Wojny i bitwy.

 • Sala 7.

  Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX – XX w.

 • Sala 8.

  Cmentarze wojenne i pomniki.