Oferta edukacyjna

Krzyżacy – zakonnicy, rycerze, elita władzy

Czas: 60 minut

Dla kogo: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa
Kilka stuleci temu tereny północnej Polski znajdowały się pod władzą mnichów spod znaku czarnego krzyża. Stworzyli oni państwo zakonne, które nawet współcześnie porusza wyobraźnię historyków i pasjonatów średniowiecza. Świadectwem dawnej potęgi krzyżackiej są między innymi istniejące po dziś dzień zamki oraz miasta, które zakładali. W trakcie lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzą się o początkach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, jego rozwoju oraz upadku, a także o życiu codziennym braci, nie zabraknie także ciekawostek związanych z regionem. Lekcja dostosowana będzie do wieku słuchaczy i zawiera elementy wykładu, pogadanki oraz warsztatów.

Uzbrojenie Krzyżaków

Czas: 90 minut

Dla kogo: szkoła podstawowa, szkoła ponadgimnazjalna
Historia uzbrojenia Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie w latach 1226-1525. Wykład wraz z prezentacją multimedialną w sali warsztatowej. Krótkie przybliżenie historii Zakonu i zaprezentowanie najważniejszych broni stosowanych przez Krzyżaków m.in. podczas bitwy pod Grunwaldem. W ramach lekcji przewidziane jest również zwiedzanie sali muzealnej, poświęconej uzbrojeniu i przeprowadzenie quizu wiedzy.

Spacerkiem po zamku w Działdowie

Czas: 60 minut

Dla kogo: szkoła podstawowa, szkoła ponadgimnazjalna
Zamek działdowski przez ponad sześćset lat był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak powstanie Działdowa, wojny Polski i Litwy z Krzyżakami, Potop Szwedzki, odzyskanie niepodległości i przyłączenie miasta do Polski. W tym czasie obiekt ten wielokrotnie ulegał zniszczeniom, był przebudowywany, a następnie wykorzystywany najpierw jako warownia krzyżacka, następnie siedziba starosty i rezydencja książęca, w końcu stał się siedzibą Muzeum. Opowieść połączona będzie ze zwiedzaniem budowli.

Pielgrzymowanie w średniowieczu

Czas: 45 minut

Dla kogo: szkoła podstawowa, szkoła ponadgimnazjalna
Podczas trwania wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną, omówiona zostanie specyfika średniowiecznych pielgrzymek. Słuchacze dowiedzą się, w jakich okolicznościach runęły mury saraceńskiej Jerozolimy, co w efekcie zapoczątkowało potężny, chrześcijański ruch pielgrzymkowy do Ziemi świętej. Wizytówką każdego pielgrzyma była plakietka, odlewana ze stopu cyny i ołowiu. Plakietki najczęściej przedstawiały wyobrażenie świętego lub relikwii, będących celem podróży pątnika. W zbiorach muzeum znajdują się trzy średniowieczne plakietki pielgrzymie, które udostępnione będą uczestnikom lekcji muzealnej.

Nowe pogranicze – Działdowo w granicach II RP

Czas: 60 minut

Dla kogo: szkoła podstawowa, szkoła ponadgimnazjalna
Działdowo było jedynym miastem mazurskim w Prusach Wschodnich, które zostało przyłączone do odrodzonego Państwa Polskiego. Granica, od wieków ustalona na południe od Działdowa, została przesunięta na północ. W trakcie lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało codzienne życie i problemy mieszkańców, zapoznają się z wybranymi sylwetkami związanymi z Działdowem, a także poznają poszczególne zagadnienia, takie jak straż graniczna, sprawa mazurska. Lekcja przeprowadzona będzie w atrakcyjny sposób, łącząc elementy wykładu i pogadanki ze zwiedzaniem wystawy.