Oferta Edukacyjna

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat sposobu realizacji zajęć lub ich umówienia prosimy o kontakt pod nr tel. 23 697 23 32

Krzyżacy – Zakonnicy, Rycerze, Elita Władzy

Czas Trwania: 60 minut
Dla kogo: Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Kilka stuleci temu tereny północnej Polski znajdowały się pod władzą mnichów spod znaku czarnego krzyża. Stworzyli oni państwo zakonne, które nawet współcześnie porusza wyobraźnię historyków i pasjonatów średniowiecza. Świadectwem dawnej potęgi krzyżackiej są między innymi istniejące po dziś dzień zamki oraz miasta, które zakładali. W trakcie lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzą się o początkach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, jego rozwoju oraz upadku, a także o życiu codziennym braci, nie zabraknie także ciekawostek związanych z regionem. Lekcja dostosowana będzie do wieku słuchaczy i zawiera elementy wykładu, pogadanki oraz warsztatów.

Uzbrojenie Krzyżaków

Czas Trwania: 60 minut
Dla kogo: Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Historia uzbrojenia Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie w latach 1226-1525. Wykład wraz z prezentacją multimedialną w sali warsztatowej. Krótkie przybliżenie historii Zakonu i zaprezentowanie najważniejszych broni stosowanych przez Krzyżaków m.in. podczas bitwy pod Grunwaldem. W ramach lekcji przewidziane jest również zwiedzanie sali muzealnej, poświęconej uzbrojeniu i przeprowadzenie quizu wiedzy.

Spacerkiem po Zamku w Działdowie

Czas Trwania: 60 minut
Dla kogo: Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Zamek działdowski przez ponad sześćset lat był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak powstanie Działdowa, wojny Polski i Litwy z Krzyżakami, Potop Szwedzki, odzyskanie niepodległości i przyłączenie miasta do Polski. W tym czasie obiekt ten wielokrotnie ulegał zniszczeniom, był przebudowywany, a następnie wykorzystywany najpierw jako warownia krzyżacka, następnie siedziba starosty i rezydencja książęca, w końcu stał się siedzibą Muzeum. Opowieść połączona będzie ze zwiedzaniem budowli.

Pielgrzymowanie w średniowieczu

Czas Trwania: 45 minut
Dla kogo: Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Podczas trwania wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną, omówiona zostanie specyfika średniowiecznych pielgrzymek. Słuchacze dowiedzą się, w jakich okolicznościach runęły mury saraceńskiej Jerozolimy, co w efekcie zapoczątkowało potężny, chrześcijański ruch pielgrzymkowy do Ziemi świętej. Wizytówką każdego pielgrzyma była plakietka, odlewana ze stopu cyny i ołowiu. Plakietki najczęściej przedstawiały wyobrażenie świętego lub relikwii, będących celem podróży pątnika. W zbiorach muzeum znajdują się trzy średniowieczne plakietki pielgrzymie, które udostępnione będą uczestnikom lekcji muzealnej.

Nowe pogranicze – Działdowo w granicach II RP

Czas Trwania: 60 minut
Dla kogo: Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Działdowo było jedynym miastem mazurskim w Prusach Wschodnich, które zostało przyłączone do odrodzonego Państwa Polskiego. Granica, od wieków ustalona na południe od Działdowa, została przesunięta na północ. W trakcie lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało codzienne życie i problemy mieszkańców, zapoznają się z wybranymi sylwetkami związanymi z Działdowem, a także poznają poszczególne zagadnienia, takie jak straż graniczna, sprawa mazurska. Lekcja przeprowadzona będzie w atrakcyjny sposób, łącząc elementy wykładu i pogadanki ze zwiedzaniem wystawy.

Masz Pytanie?
Napisz do Nas:

Wysyłając wiadomość akceptujesz zasady naszej polityki prywatności
Działdowo w okresie Polski Ludowej

Działdowo w okresie Polski Ludowej

Czas Trwania: 60 minut
Dla Kogo: Szkoły średnie i seniorzy

Zakończenie II wojny światowej było doniosłym wydarzeniem w historii świata. Rzeczywistość znana z okresu międzywojennego raz na zawsze przestała istnieć.
Koniec II wojny światowej przyniósł za sobą wiele znaczących zmian w skali całego świata. Zachodzące przemiany nie ominęły rzecz jasna Polski, dla której tą najważniejszą była zmiana formy rządów. W 1944 roku, a więc rok przed zakończeniem drugiego światowego konfliktu, na ziemiach polskich zaczęto przystępować do ustanowienia rządów komunistycznych.
Jak się miało okazać nowy porządek prawny miał obowiązywać w Polsce przez najbliższe czterdzieści pięć lat, a więc do 1989 roku. „Jednym z naocznych świadków” zachodzących w kraju zmian było Działdowo, które po zakończeniu II wojny światowej pozostało w granicach państwa polskiego. Celem niniejszej lekcji muzealnej jest przedstawienie losów wspomnianego miasta w dobie Polski Ludowej, a więc w latach 1944-1989. Spotkanie w muzeum będzie dla wielu osób doskonałą okazją do zapoznania się z historią Działdowa w okresie rządów komunistów, dla innych zaś możliwością na przywołanie wspomnień z przeszłości.
Niniejsza lekcja składać się będzie z tradycyjnego wykładu przeprowadzanego przez pracownika muzeum, połączonego z prezentacją i omówieniem prezentacji multimedialnej, oraz z dyskusji, która zostanie przeprowadzona z osobami uczestniczącymi w spotkaniu.

Lekcja muzealna - Działacze mazurscy w 20-leciu międzywojennym.

Działacze mazurscy w 20-leciu międzywojennym

Czas Trwania: 60 minut
Dla kogo: Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Po przyłączeniu Działdowszczyzny do Polski w styczniu 1920 roku, Mazurzy działdowscy znaleźli się w trudnym położeniu. Ludność ta łączyła w sobie polskie pochodzenie, język i zwyczaje z niemiecką tradycją oraz ewangelickim wyznaniem. Mazurzy nie mieli zatem wyrobionego poczucia narodowego i stali się obiektem zainteresowania zarówno państwa polskiego jak i niemieckiego. Podczas lekcji w formie prezentacji multimedialnej zostaną przedstawione sylwetki działaczy, którzy zaangażowali się w utworzenie w Działdowie organizacji, zachęcających Mazurów do pozostania w państwie polskim. W pierwszej części zostaną omówione biogramy ewangelików-Polaków takich jak: Emilia Sukertowa-Biedrawina, Józef Biedrawa, Ewald Lodwich-Ledwa i dr Adolf Szymański. W drugiej zaś Mazurów z pochodzenia: Karola Małłka, Gustawa Leydinga i Kurta Obitza.

Niemiecki obóz Soldau w Działdowie

Niemiecki obóz Soldau w Działdowie

Czas Trwania: 45 minut
Dla kogo: Szkoły ponadpodstawowe i dorośli

Z uwagi na swe przygranicze położenie i militarną potęgę Wehrmachtu, Działdowo zostało zdobyte już 2 września 1939 r. Niemcy zajęli miasto bez trudności, wchodząc od strony Bramy Mazurskiej. W pierwszych dniach okupacji zaczęły się prześladowania ludności polskiej. Rewizje w domach Polaków, stały się powszechnym zjawiskiem. Niemcy konfiskowali broń, radioaparaty, mundury wojskowe i kosztowności. Zajmowano polskie sklepy i mieszkania. Reorganizowano urzędy, z których znikały polskie flagi, a w ich miejsce pojawiały się hitlerowskie swastyki. Konsekwentnie przywracano miastu niemiecki charakter, zmieniając nazwy ulic, jak też usuwając zbudowane w okresie międzywojennym pomniki Józefa Piłsudskiego i Władysława Jagiełły. Żydowską synagogę, przebudowano na kino. Od 5 września 1939 r. niemiecka Policja Bezpieczeństwa (Sipo), przystąpiła do aresztowań przedstawicieli polskich elit. Rozpoczęto Intelligenzaktion, czyli mordowanie polskiej warstwy przywódczej, nie nadającej się do zniemczenia. Do akcji wymierzonej w Polaków, włączyli się miejscowi Niemcy, którzy w pierwszych dniach wojny zorganizowali w Działdowie oddział Volksdeutscher Selbstschutz. Miejscem przetrzymywania aresztantów była willa przy ul. Józefa Piłsudskiego (obecna ul. Władysława Jagiełły), zaadaptowana na więzienie Selbstschutzu. Ze względu na powiewającą na budynku flagę, miejsce to było znane jako „willa pod czarną chorągwią”. Aresztantów bito i poddawano torturom. Egzekucje wykonywano w piwnicach willi lub w ogrodzie. Zwłoki zamordowanych zakopywano na terenie wokół budynku, na cmentarzu parafialnym lub wywożono do lasu komornickiego. Następnie siedzibę eksterminacji przeniesiono do budynków koszarowych, w których zaczął funkcjonować utajony ośrodek zagłady. Niemiecki obóz utworzony w budynkach koszarowych, spełniał wiele funkcji. Po kapitulacji Twierdzy Modlin, na terenie koszar osadzono jej obrońców. W piwnicach wykonywano egzekucje w ramach Intellgenzaktion. Obóz stanowił punkt tranzytowy dla Polaków wysiedlanych między innymi z północnego Mazowsza. Przymusowy ośrodek, pełnił także funkcję wychowawczego obozu pracy i obozu karnego