WYSTAWA STAŁA

Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego

MIEJSCE:

Ratusz Miejski
Pl. Mickiewicza 43, Działdowo

GODZINY ZWIEDZANIA:

Poniedziałek:                 nieczynne 
Wtorek:                           10:00 – 17:00 
Środa:                             10:00 – 17:00
Czwartek:                       10:00 – 17:00 
Piątek:                             10:00 – 17:00 
Sobota:                           10:00 – 17:00
Niedziela:                        nieczynne

BILETY:

Normalny:               10 zł

Ulgowy:                   5 zł

Początek

„Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie” zainaugurowało swą działalność 13 sierpnia 2013 roku. Na siedzibę nowo powstałej placówki kulturalnej, wybrano budynek ratuszowy, którego historia sięga XIV wieku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wielki mistrz zakonu krzyżackiego Bruno Platter, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, burmistrz miasta Działdowa Bronisław Mazurkiewicz oraz dyrektor muzeum prof. Kazimierz Grążawski.

Obecnie

W 2019 r. muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Pogranicza w Działdowie, a jego siedziba znajduje się obecnie w odrestaurowanym skrzydle gotyckiego zamku. W dawnej działdowskiej warowni powstała nowa wystawa: „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”. Ekspozycja w ratuszu jednak została, obecnie możemy ją zwiedzać jako: „Interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego”.

Nagrody

Ratuszowe muzeum było laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2014 roku zostało wybrane jednym z „Siedmiu Nowych Cudów Polski” w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Traveler. Rok później muzeum wyróżniono Laurem Marszałka województwa Wamińsko-mazurskiego „Najlepszym z Najlepszych” w kategorii Turystyka. Tradycja corocznych nagród zachowała się także w 2016 r. Wówczas działdowskie muzeum zdobyło nagrodę specjalną na ogólnym zgromadzeniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow w Portugalii za unikalny i nowoczesny sposób połączenia informatycznej techniki z regionalną historią.

O Wystawie:

Ekspozycja niemalże w całości poświęcona jest historii Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, powstałym w 1190 w Akce. Muzeum mieści w sobie dwie kondygnacje, pierwsza składa się z pięciu historycznie uporządkowanych sal.

Powstanie Zakonu Krzyżackiego

W sali nr. 1 zapoznamy się z genezą powstania zakonu, jego pierwotnym przeznaczeniem w Jerozolimie, incydentem osiedleńczym na Węgrzech oraz o późniejszej misji chrystianizacyjnej ziem pruskich. 

Życie codzienne

Wizyta w kolejnej sali przybliży nam złożoność i szerokość średniowiecznej problematyki. Epoki, która trwała przecież ponad 1000 lat.

Taktyka i uzbrojenie

W trzeciej sali dowiemy się o zakonnej strategii podboju ziem pruskich, sposobie prowadzenia wojen, uzbrojeniu, typach broni.

Bitwa Pod Grunwaldem

W czwartym pomieszczeniu warto jest spędzić co najmniej 17 minut, ponieważ tyle trwa projekcja filmu poświęconego tematyce Bitwy pod Grunwaldem. Film jest nie tylko ciekawym przedstawieniem zagadnień jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, ale podany jest on w bardzo atrakcyjnej formie, wyświetlany na dużym, prostokątnym stole.

Sala Kinowa

W piątej sali możemy spocząć na dużych pufach i spędzić w niej ponad godzinę, jest to sala kinowa. Do obejrzenia mamy trzy filmy: Krzyżacy w historii Działdowa, Inwestycje w zakonie, Podsumowanie historii zakonu.

Poddasze Dla Dzieci

Następnie po dużej dawce historycznych informacji, możemy udać się na poddasze, gdzie czeka na nas trochę rozrywki. Znajdują się tu stanowiska dla zajęć praktycznych z archeologii eksperymentalnej: poszukiwanie „skarbów” w basenie z piłkami, interaktywne zdjęcia z epoki średniowiecza czy komiksy na ekranach dotykowych. Intelektualną jakość wszystkich treści prezentowanych na ekranach dotykowych oraz filmów, stanowi udostępnienie ich w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.