WYSTAWA STAŁA
Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego
MIEJSCE:
Ratusz Miejski
Pl. Mickiewicza 43, Działdowo
GODZINY ZWIEDZANIA:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00 – 17:00
Środa: 10:00 – 17:00
Czwartek: 10:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 17:00
Sobota: 10:00 – 17:00
Niedziela: nieczynne
BILETY:
Normalny: 10 zł
Ulgowy: 5 zł
Początek
„Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie” zainaugurowało swą działalność 13 sierpnia 2013 roku. Na siedzibę nowo powstałej placówki kulturalnej, wybrano budynek ratuszowy, którego historia sięga XIV wieku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wielki mistrz zakonu krzyżackiego Bruno Platter, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, burmistrz miasta Działdowa Bronisław Mazurkiewicz oraz dyrektor muzeum prof. Kazimierz Grążawski.
Obecnie
W 2019 r. muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Pogranicza w Działdowie, a jego siedziba znajduje się obecnie w odrestaurowanym skrzydle gotyckiego zamku. W dawnej działdowskiej warowni powstała nowa wystawa: „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”. Ekspozycja w ratuszu jednak została, obecnie możemy ją zwiedzać jako: „Interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego”.
Nagrody
Ratuszowe muzeum było laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2014 roku zostało wybrane jednym z „Siedmiu Nowych Cudów Polski” w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Traveler. Rok później muzeum wyróżniono Laurem Marszałka województwa Wamińsko-mazurskiego „Najlepszym z Najlepszych” w kategorii Turystyka. Tradycja corocznych nagród zachowała się także w 2016 r. Wówczas działdowskie muzeum zdobyło nagrodę specjalną na ogólnym zgromadzeniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow w Portugalii za unikalny i nowoczesny sposób połączenia informatycznej techniki z regionalną historią.
O Wystawie:
Ekspozycja niemalże w całości poświęcona jest historii Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, powstałym w 1190 w Akce. Muzeum mieści w sobie dwie kondygnacje, pierwsza składa się z pięciu historycznie uporządkowanych sal.
Bitwa Pod Grunwaldem
W czwartym pomieszczeniu warto jest spędzić co najmniej 17 minut, ponieważ tyle trwa projekcja filmu poświęconego tematyce Bitwy pod Grunwaldem. Film jest nie tylko ciekawym przedstawieniem zagadnień jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, ale podany jest on w bardzo atrakcyjnej formie, wyświetlany na dużym, prostokątnym stole.
Poddasze Dla Dzieci
Następnie po dużej dawce historycznych informacji, możemy udać się na poddasze, gdzie czeka na nas trochę rozrywki. Znajdują się tu stanowiska dla zajęć praktycznych z archeologii eksperymentalnej: poszukiwanie „skarbów” w basenie z piłkami, interaktywne zdjęcia z epoki średniowiecza czy komiksy na ekranach dotykowych. Intelektualną jakość wszystkich treści prezentowanych na ekranach dotykowych oraz filmów, stanowi udostępnienie ich w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.